Antimikrobiyal İplik

Mikroorganizmalar ve Tekstil Ürünleri

Mikroorganizmaların tekstil materyali üzerinde gelişerek üreyebildikleri uzun yıllardan beri bilinmektedir. Bakteri, mantar, küf ve virüs gibi en önemli mikroorganizmalar, insan vücuduyla temas halinde bulunan bütün tekstil mamullerinde, sıcaklık ve nemin varlığında etkili ve hızlı bir biçimde çoğalmaları için ideal koşulları bulmaktadırlar.

Nano Gümüş İyon

Gümüş iyonunun, çeşitli hastalıklara sebep olan 650’den fazla mikroorganizmaya karşı etkili olduğu klinik deneylerle kanıtlanmıştır. Mikroorganizmaların üremesini engellemektedir. Ayrıca insan ve hayvanlarda kullanımı zararlı değildir. Nano Gümüş İyonları antibakteriyel, antivirüs, antifungal ve antimikrobik özellikler taşıdıkları için birçok alanında önemli bir yere sahiptir.

Antimikrobiyal
İplik Yapısı

Antimikrobiyal tekstil ürünleri; antimikrobiyal maddenin lif çekimi esnasında eklenerek lif polimer yapısı içerisine hapsedilmesi veya bitim işlemleriyle tekstil mamulüne aktarılması ile elde edilmektedir. Fakat en etkin ve kalıcı yöntem antimikrobiyal maddenin yani gümüş iyonlarının lif çekimi esnasında lif polimer yapısı içerisine eklenmesi yöntemidir. Firmamızın ürettiği iplik ise en etkin yöntem olan iplik üretimi esnasında lif polimer yapısı içerisine gümüş iyonlarının eklenmesi ile üretilen ipliktir. Ürettiğimiz polyester ipliklerdeki biyolojik aktif madde gümüş iyonlarından oluşmaktadır ve Oeko-Tex aktif kimyasallar listesine dahildir. Ürettiğimiz antimikrobiyal iplik geniş spektrumlu ve kalıcı antimikrobiyal etki sağlayan ileri teknoloji ürünü bir polyester ipliktir. Antimikrobiyal özellik ipliğe bitim işleminde değil de üretim esnasında verildiğinden etkenlik kalıcıdır, yıkanma ve aşınmadan etkilenmez. İnsan cildine zarar vermez, kaşıntı yapmaz, tahriş etmez. İnsan sağlığına zararı olmadığı tarafsız uzmanlarca Oeko-Tex 100 class 1 belgesi ile onaylanmıştır.

Antimikrobiyal İplik Etkinliği

İplik ürünümüzde kullanılan gümüş sayesinde, tekstil ürünü karşılaştığı bakteri ve mikrobun hücre duvarını geçerek hücre zarındaki mikrop ve bakterinin DNA’sını bozmaktadır. Böylece her 20 dakikada bir ikiye katlanabilen bakterilerin üremesini engellemektedir. Gümüş iyonları hücre zarını yırtarak kumaş üzerinde mikro organizmaların DNA ve RNA’sının kendilerini tekrarlayarak çoğalmaları özelliğini yok eder. Bakteri ve mantarlar zarları bölünerek çoğaldıkları için zarları yırtıldığında çoğalmaları engellenmiş olur. Böylece mikrobik aktiviteyi etkisiz hale getirir. İplik ürünümüzde kullanılan anti mikrobik ajan olan gümüş iyonu ipliğin kendisinde bulunduğundan dolayı ürün ömrü boyunca etkinliğini korur.

Antimikrobiyal İplik
Neden Tercih Edilmelidir?

1 İpliğin polimer yapısı içerisinde gümüş iyonu bulunduğundan sonradan
antimikrobiyal özellik kazandırmak için yapılan kimyasal işlemlere göre
tüm test verilerinde en iyi sonucu veren üründür.

2 Antimikrobiyal özellik tekstil ürünü ömrü boyunca etkin kalır.
Yüzeye yapılmış bir uygulama değildir. Gümüş iyonları ipliğin
fiziksel bir parçası olacak şekilde bağlanmıştır.

3 Mikroorganizmaları yüzde 99 oranla
öldürdüğü deneyler ile ortaya konmuştur.

4 Koku oluşumunu önler. Antimikrobiyal iplik koku
yapan bakterilerin üremesini ve büyümesini önler.

5 Mantar oluşumunu önler. Gümüş iyonları, kumaşın yapısında bulunup dokumanın
bozulmasına neden olan ve kumaşın işlevselliğini ile performansını azaltan mantar
sporlarındaki çoğalabilme özelliğini etkisiz hale getirir.

6 Antimikrobiyal iplik tekstil ürününün daha uzun ömürlü olmasını sağlar.
Antimikrobiyal İplik sterilizasyon sağlar, malzemenin bozulmasını ve
küflenmesini önler, lekelenmeye karşı koruma sağlayarak tekstil ürününü korur.

Antimikrobiyal İplik Kullanım Alanları

Koruyucu maskeler,
eldivenler ve tulumlar
Medikal Tekstil
Ürünleri
Hastane
Giysileri
Spor ve Performans
Giysileri
Askeri
Giysiler
Ev Tekstili
İç Çamaşırları,
Mayolar ve Çoraplar

Antimikrobiyal İplik Belgeleri

Sitemizde size en iyi hizmeti sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Detaylar için Gizlilik ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.